WordPress Captcha eklentisi

wordpress-captcha-eklentisi

WordPress Captcha Eklentisi nedir ve nasıl kullanılır. Captcha sitenizi botlara, casus yazılımlara karşı koruyan programdır. Çalışma mantığı insanların çözebeliceği ancak botların çözemeyeceği ufak sorular ile sitenizi casus yazılımlara, spam ileti botlarına karşı korumak şeklinde nitelenebilir.
Farklı Captcha çeşitleri var. Soru soran, resim gösterip resimdeki karakterlerin yazılmasını isteyen vb. WordPress ile bir blog veya herhangi bir site açtığınız zaman eğer ki siteniz etkileşimli bir site ise, yani dışarıdan sitenize gelen insanlar web sitenize yazı, resim vb içerik ekleyebilecekleri bir site ise, bu etkileşim izni spam botlarına da yol açmış olur.
Bu durumda sitenizi bu zararlı botlara kapatmanız sizin yararınıza olur. Zira önlem almamanız durumunda siteniz işin içinden çıkılmaz bir hal alabilir yada bir çöplüğe dönebilir.
Wordpress’te de çeşitli Captcha eklentileri bulunuyor. Ben yine kullanıp memnun kaldığım bir Captcha eklentisini size sunuyorum. Bu eklenti ile diğer bazı Captcha eklentilerinde olmayan bir özelliğe de sahip olabileceksiniz. Şöyle ki bu Captcha eklentisini sadece iletişim formuna değil, siteniz içerisindeki yorum yapılabilen her yerde kullanma şansınız var.
Eklentinin kullanımı çok zor değil. Eklentiyi kurduktan sonra WordPress Yönetim Paneli Sayfanızın en altında BWS Plugins diye bir menü çıkıyor. (Ayarlar menüsünün hemen altında). Buradan Captcha’yı seçip ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Captcha’ya girdikten sonra en üstte “Enable CAPTCHA for:” yazan yerin hemen yanında CAPTCHA eklentisini nerelerde kullanacaksanız seçiminizi yapıyorsunuz. Title for CAPTCHA in the form ile formunuza eklediğiniz CAPTCHA’ya bir başlık atayabiliyorsunuz. Örneğin: “Resimdeki soruyu yanıtlayın” şeklinde.
Son olarak en altta CAPTCHA için Aritmetik Hareketler ve CAPTCHA complexity level ile Captcha da sorulacak soruların karmaşıklık düzeyini ve hangi işlemlerin (toplama, çıkartma, çarpma) sorulacağını belirleyip kaydedebilirsiniz.

Eklentiyi buradan indirebilir yada WordPress Yönetim Paneli kısmından eklentiler sekmesini seçip yeni ekle yazısına tıklayıp arama bölümüne Captcha yazarak en üstteki, yapımcısı BWS Plugins olan eklentiyi yükleyebilirsiniz.


“WordPress Captcha eklentisi” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir