Adobe Premiere Pro nedir ne işe yarar

adobe-premiere-pro-nedir-ne-ise-yarar

Adobe Premiere Pro nedir ne işe yarar? sorularına genel hatlarıyla cevap vermeye çalışacağım.
Adobe Premiere Pro ‘nun en temel kullanım alanı ses ve video düzenlemeleri yapmak diyebilirim. Premiere Pro ile aklınıza gelebilecek her türlü ses ve video formatları üzerinde düzenlemeler, eklemeler vb. işler yapabilirsiniz. Premiere Pro ile yapılabilecek çalışmalara birkaç örnek vererek programın işlevi hakkında biraz daha detaylı bilgiyi size sunmak istiyorum.

Örneğin; videodan sesi ayırma, farklı ses dosyalarını farklı videolara ekleme, video ve ses dosyalarını kırpma ve efekt ekleme, video ve seslerin formatlarını değiştirme, videoya kayan yazı ekleme, resimler ile slayt gösterisi yapma, ses seviyelerini ayarlama, video içinde video oynatma…
Bu ve benzeri daha birçok işi Premiere Pro ile kolay bir biçimde yapabilirsiniz. Bu tarz yani ses ve video düzenleme alanında birçok farklı program var ve ben premiere pro ile tanışmadan önce üstte yazdığım her bir iş için farklı farklı programlar kullanıyordum. Bu hem can sıkıcı hemde çok fazla zamanımı alıyordu.

Gelişmiş seçenekleriyle Premiere Pro sizi külfetten kurtarıyor ve piyasadaki birçok programın yaptığı işi tek başına yapabiliyor.
Premiere Pro programının arayüzü ilk bakışta her ne kadar karışık gözükse de kısa süre içerisinde kullanımının ne kadar kolay ve pratik olduğunu görebilirsiniz.

Premiere Pro öğrenmek isteyenlere tavsiyeler:
Karışık ve zor gibi duran premiere pro programını biraz keşfettikten sonra aslında her şeyin ne kadar düzenli ve pratik kullanıma yatkın tasarlandığını göreceksiniz. Premiere Pro da çalışırken bilmeniz gereken en önemli noktalardan birisi “kısayollar”. Kısayolları kullanmaya alıştıktan sonra çok daha rahat çalışabilirsiniz. Örneğin; “j-k-l” kısayolları ile videoları geri, ileri sarıp durdurabilir ve videoyu hızlandırabilip yavaşlatabilirsiniz. Bunun dışında ana ekrandaki yerlişim düzenini kavrayıp, zaten fazla olmayan toolları ve bazı ayarları öğrenmeniz ve de frame mantığını anlamanız durumunda Premiere Pro ile istediğiniz şekilde özgür çalışmalar yapabilirsiniz. Bu söylediklerim size hiç karışık gelmesin. İyi bir eğitim seti ile ve biraz emek ile bu işin üstesinden gelebilirsiniz.
Sitemiz üzerinden Adobe Premiere Pro Görsel Eğitim Setlerine ulaşabilirsiniz.

Bu makalemde Adobe Premiere Pro nedir ne işe yarar? sorularına genel hatlarıyla cevap vermeye çalıştım. Umarım faydası olmuştur.

“Adobe Premiere Pro nedir ne işe yarar” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir