Adobe Indesign nedir ne işe yarar

adobe-indesign-nedir-ne-ise-yarar

Adobe Indesign nedir ne işe yarar? sorularına genel hatlarıyla cevap vermeye çalışacağım.
Adobe Indesign’ın genel kullanım alanını şöyle tanımlayabiliriz; kitap, dergi, gazete, katalog, broşür, kartvizit, takvim ve benzeri basım işlerinin baskıya verilene kadar süreçteki tüm hazırlığı.
Evet. Adobe birçok alan için program yapıp da, baskı işleri gibi günümüzde son derece önem arz eden bir sektörde bu ihtiyaca da kayıtsız kalmayıp son derece güzel ve kullanışlı bir program hazırlayıp, ihtiyacı olan kesime sunmuş.

Indesign’ın kullanım şekliyle ilgili biraz daha açıklayıcı örnek vermek gerekirse şunları söyleyebilirim; kitap yazımı, mizanpajı ve sayfalaması, office programlarıyla uyumu sayesinde çoklu karvizit vb. hazırlanması ve üstte de dediğim gibi a’dan z’ye her türlü baskı işinin hazırlanması. Bu geniş bir alan fakat indesign üstün yetenekleri sayesinde baskı sürecine gelene kadar üzerinde çalıştığınız her tür projede size büyük kolaylıklar sağlıyor.
Günümüzde matbaaların dışında birçok yazılı medya organında da indesign tercih edilmektedir.

Indesign diğer Adobe programlarında da olduğu gibi Adobe programlarıyla tam uyumlu çalışması, kullanım rahatlığı ve etkin özellikleriyle sektöründe her zaman bir adım önde. Alternatifleri yok değil tabi. QuarkXpress vb. programlar da bu tarz basım işleri çalışmalarında kullanılmakta. Diğer programları kullanmadım ama kullananların bazı durumlarda hiç olmassa pratiklik açısından indesign gibi bir programa ihtiyaç duyması olası fakat Indesign kullanan birisinin diğer başka bir programa ihtiyacı olacağını zannetmiyorum.

Indesign öğrenmek isteyenlere tavsiyeler:
Indesign’ın arayüzü ve araç paleti, illustrator ve photoshop’a benzerlik gösterip bazı izler taşısa da diğer özellikleriyle gayet kendine has bir program. Özel çalışma şekilleri ve mantığı var. Peki öğrenmek zor mu? Hayır. Zor sözünü kolay kolay kullanmak istemiyorum. Sonuçta Adobe bu programı bu sektörün işleri profesyonelce ve olabildiğince pratik bir şekilde yapılabilsin diye yazmış. Öğrenmek ve proje hazırlamak için; birçok programda da olduğu gibi indesign’a has bazı özelliklerin öğrenilmesi gerekiyor. Genel özellikleri de kolayca öğrenip birkaç eğitim seti izlediğinizde sizde Indesign programı ile kendi çalışmalarınızı yapabilirsiniz.
Sitemiz üzerinden Adobe InDesign Görsel Eğitim Setlerine ulaşabilirsiniz.

Bu makalemde Adobe Indesign nedir ne işe yarar? sorularına genel hatlarıyla cevap vermeye çalıştım. Umarım faydası olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir