Adobe Illustrator nedir ne işe yarar

adobe-illustrator-nedir-ne-ise-yarar

Adobe illustrator nedir ne işe yarar? sorularına genel hatlarıyla cevap vermeye çalışayım.
İllustrator’ü en basit şekilde “Vektörel çizim programı” şeklinde tanımlayabilirim.
Peki İllustrator programı ile neler yapılabilir bunlara birkaç örnek vereyim. Örneğin; Logo, Kartvizit, Katalog, Broşür, Web Site Şablonları ve istediğiniz tarzda vektörel çalışmalar yapabilirsiniz. Ayrıca normal resimleri illustratorün image trace özelliği ile vektöre çevirebilirsiniz. Tabi bu değişim kusursuz olmuyor. Ama yeri geldiğinde doğru kullanım ile güzel sonuçlar alabilirsiniz.
Adobe İllustrator kullanması çok zevkli bir program, biraz yaratıcılık ile harika vektörel sonuçlar elde edebilirsiniz.
Birde İllustrator’ün Mesh Tool adında bir aracı var ki bununla gerçeğe çok yakın vektörel çalışmalar yapılabilir. Ancak kullanımı kısmen zor ve aşırı derecede sabır gerektiriyor. Tabi mesh aracı işin biraz abartı kısmı, illustratorün genel kullanım alanında mesh aracına pek ihtiyacınız olmaz.

illustrator öğrenmek isteyenlere tavsiyeler:
Programın arayüzü gayet sade ve kullanışlı. Öncelikle araç paletinde bulunan araçların (tool) ne işe yaradığına biraz bakın, kurcalayın. Yine üst menülerde bazı filitreler, efektler mevcut. Bunlara biraz aşina olduktan sonra iş sadece pratiğe ve yaratıcılığınıza kalıyor. Mesh aracını saymazsak, hiçte zor bir program değil. Oturup rastgele bir şeyler yaparak bile birçok özelliğini keşfedebilirsiniz. Bol bol yazıp çizin. Ancak bazı özel durumları ve kısayolları farklı bi kaynaktan öğrenmeniz lazım. Sonrası kolay 🙂
Sitemiz üzerinden Adobe İllustrator Görsel Eğitim Setlerine ulaşabilirsiniz.

Bu makalemde Adobe illustrator nedir ne işe yarar? sorularına bildiklerimce cevap vermeye çalıştım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir