Adobe Fireworks nedir ne işe yarar

adobe-fireworks-nedir-ne-ise-yarar

Adobe Fireworks nedir ne işe yarar ? sorularına genel hatlarıyla cevap vermeye çalışacağım.
Adobe Fireworks’ün diğer Adobe programları gibi tam bir özniteliği yok. Fireworks, photoshop ve illustrator tarzı programlarının harmanlanmış bir versiyonu gibi daha çok. Tabi ki kendine has özellikleri de var.
Adobe’nin Fireworks programını yapmasının asıl amacı, web site arayüzleri tasarlanmasıdır. Bunun yanında Fireworks ile resimler üzerinde birçok değişiklik ve efektler de uygulayabilirsiniz.
Şu sorular aklınıza gelebilir; “resimleri photoshopla da düzenleyebiliriz? yada web sitesi çizimini photoshopta da tasarlayabiliriz. Vektörel çalışmaları illustratorde de yapabiliriz. Bu durumda Fireworks’ün ne anlamı kaldı?”
Bu sorular başta mantıklı gelse de Fireworks bu soruları alt edebilecek bir güce sahip. En önemli avantajlarını ise şöyle sıralayabilirim;
kullanım kolaylığı, hızı, pratikliği ve alışkanlık yapması 🙂 Evet şunu net bir biçimde söyleyebilirim ki, diğer programlarla yaptığınız şeyleri eğer ki fireworks ile de yapabiliyorsanız, Fireworks bu konuda rakip tanımıyor, gözünün yaşına bakmıyor 😀 . Benim için durum bu şekilde arkadaşlar.

Fireworks gerek seçim araçları, gerek vektör araçları, gerekse web araçları yada diğer araçlar olsun bir web sitesini tasarlayabileceğiniz en kolay ve pratik program. Uç noktadaki bazı çalışmalarınız için zaten diğer Adobe programlarıyla senkronize bir şekilde çalışabiliyorsunuz. (Photoshopta yap, kopyala, fireworkse yapıştır şeklinde).

Fireworks öğrenmek isteyenlere tavsiyeler:
Şunu bilin ki çok kolay bir program, hele ki biraz photoshop ve illustrator aşinalığınız varsa zaten Fireworks’ü de biliyorsunuz demektir. Bunları bilmiyorsanız ve fireworksle ilk kez tanışacaksanız da birkaç eğitim videosu izleyerek olaya hakim olabilirsiniz. Öyle özellikle yapılması gereken ve zor bir yanı yok.
Sitemiz üzerinden Adobe Fireworks Görsel Eğitim Setlerine ulaşabilirsiniz.

Bu makalemde Adobe Fireworks nedir ne işe yarar? sorularına genel hatlarıyla cevap vermeye çalıştım. Zaten çok fazla bi hattı da yok hani 🙂 Umarım faydası olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir