Adobe Dreamweaver nedir ne işe yarar

adobe-dreamweaver-nedir-ne-ise-yarar

Adobe Dreamweaver nedir ne işe yarar? sorularına genel hatlarıyla cevap vermeye çalışacağım.
Dreamweaver programının kullanım amacı web sitesi yapmaktır. Tabii ki bir web sitesini yapmanın birçok kademesi var. Bu kademeleri en tepede iki başlık altında toplayacak olursak bunlar: “tasarım ve kodlama” ‘dır. Bir web sitesi yaparken birkaç kodlama diline, işaretleme ve şekillendirme dillerine ihtiyaç duyulur. Örneğin; php bir programlama dili iken, hmtl bir işaretleme dilidir diyebiliriz. Css ise html ile işaretlenen kısımları şekillendirmek için kullanılır.

İşte Dreamweaver bu karmaşık gibi görünen ve bilmeyen için de gerçekten karmaşık olan bu kod karmaşını daha rahat yönetmek, kalıplaşmış kodları ufak farklılıklarla web sayfasına uyarlamak ve kod yazmadan ortaya birşeyler koymak için yapılmış bir programdır. Dreamweaver’in işlevleri bu kadar değil elbette. Bunları tektek yazmak hem kafa karıştırır hem de Adobe Dreamweaver nedir? Ne işe yarar? gibi temel sorular için biraz detaylı olur. O yüzden Dreamweaver ile bir web sitesi yaparken yapılabilecekleri birkaç örnekle belirtmenin yeterli olacağını düşünüyorum.

Örneğin; web sitesini tanımlamak, menü eklemek, resim eklemek, css ile düzenlemek ve daha birçok şey… Dreamweaver’in buradaki amaçlarından birisi sizi kod yazma yükünden kurtarmaktır. Satırlaca kod yazıp menü veya sayfa yapmadan, dreamweaverin menü ve sayfa şablonlarını kullanarak hiç kod yazmadan bunları çok kısa süre içerisinde yapabilirsiniz. Tüm kodları ve css ayarlarını Dreamweaver sizin yerinize yazar. Bu şekilde hiç kod yazmadan birçok iş yapabilirsiniz. Ancak bu sizi kod bilmeden web sitesi yapabileceğiniz umuduna kaptırmasın. İlla ki bir yerlerde müdahaleler yapmanız gerekiyor. Hatalar ve ufak rütüşleri ufak kodlama dokunuşlarıyla düzenlemeniz gerekebiliyor.

Dreamweaver öğrenmek isteyenlere tavsiyeler:
Dreamweaver’in çok karışık ve zor bir kullanımı olduğu söylenemez. Öğrenmeniz gereken en önemli şeyler; css stil ekleme bölümü, çeşitli jquery scriptlerinin dreamweavere entegrasyonu ve dreamweaverin size sunduğu hazır şablonların, menülerin, formların vs. yönetimi diyebilirim. Öncelikle HTML ve CSS bilmiyorsanız mutlaka önce bu ikisini öğrenin ki Dreamweaver’i tam manası ile kullanabilesiniz.. HTML ve CSS’i Dreamweaver ile kolayca yönetebilirsiniz. Bu bağlamda geriye kalan şey Dreamweaver derslerini izlemek ve izledikleriniz uygulayarak web siteleri yapmak.
Sitemiz üzerinden Adobe Dreamweaver Görsel Eğitim Setlerine ulaşabilirsiniz.

Bu makalemde Adobe Dreamweaver nedir ne işe yarar? sorularına genel hatlarıyla cevap vermeye çalıştım. Umarım faydası olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir