Adobe After Effects nedir ne işe yarar

adobe-after-effects-nedir-ne-ise-yarar

Adobe After Effects nedir ne işe yarar? sorularına genel hatlarıyla cevap vermeye çalışayım.
Aslına bakarsanız bu denli profesyonel ve kapsamlı bir programın kullanım amacını birkaç kaleme sığdırmak biraz zor. Yinede programın temel kullanım amacını şu şekilde tanımlayabilirim; videolar üzerinde çok çeşitli değişiklikler yapmak, videolara görsel ve işitsel efektler eklemek diyebilirim. Sadece bunlar değil tabi ki. Örneğin sanal bir kamera oluşturabilirsiniz ve bu sayede ekrana yerleştirdiğiniz görseller üzerinde gezinebilir, çeşitli kamera açıları ayarlayarak ve geçiş efektleri ekleyerek çok farklı çalışmalar da ortaya çıkarabilirsiniz. “After Effects” e kısaca “AE” diyebiliriz, bizden önce de demişler zaten 🙂

Filmlerde izlediğiniz özel sahnelerin çoğunda bu program kullanılıyor. Mesela Muhteşem Yüzyıl dizisinin kamera arkası çekimlerini izledim ve bir uçurumdan düşme sahnesinin yapımını gördüm. Bir vince bağlanmış kadın havada asılı dururken, alt taraftan düşme efektinin gerçekçiliği için rüzgar veriliyordu. Arka plan klasik yeşil bez. İşte böyle bir sahnenin düzenlemesini yapan, film setinde görevli kişinin ekranında “After Effects” programının açık olduğunu gördüm. Sonra o sahnenin AE ile bir güzel editlenmiş ve yayına verilmiş halini izliyorsunuz. İşte o zaman AE mucizesine tanıklık etmiş oluyosunuz. Bu arada söz havada kalmasın, buyrun anlattığım kamera arkası videosunun linki. Videonun 6. dakikasından sonra anlattığım sahneyi izleyebilirsiniz.

Nasıl? Süper değil mi? Diğer yandan, After Effects ‘in birçok eklentisi olduğunu da belirtmem gerekir ve bu profesyonel eklentilerin çoğu da ücretli. Pek de ucuz sayılmazlar hani. Tabi ki Adobe After Effects programını yeni kullanmaya başlayan birisi için bu eklentiler işin bir sonraki ayağı. Zaten AE ‘nin default halinde bile birçok özellik var ve açıkçası bazıları biraz karışık… Zamanla ve çalışmayla hepsi olur tabi 🙂

After Effects öğrenmek isteyenlere tavsiyeler:Programı ilk açışınızda karşınıza çıkan karışık arayüz sizi yıldırmasın. Öncelikle temel “After Effects” araçlarını, bazı önemli kısayolları öğrenin. Zamanla mantığını da oturtunca gerisi sadece pratiğe kalıyor. AE ile yapılabileceklerin yelpazesi çok geniş. Bu durum kafanızı biraz bulandırabilir. Hoş birçok programda durum böyle. O yüzden son tavsiyem, kendinize bir alan seçin, onun üzerinde farklı çalışmalar yapın, iyice pekiştirin ve daha sonra farklı varyasyonlar ve eklentiler ile daha farklı alanlarda çalışmalar yapın. Zevk almaya bakın.
Sitemiz üzerinden After Effects Görsel Eğitim Setlerine ulaşabilirsiniz.

Umarım bu yazımda Adobe After Effects nedir ne işe yarar? sorularına az buçuk da olsa cevap verebilmişimdir. Umarım faydası olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir