Home / Eğitim / WordPress tema türkçeleştirme

WordPress tema türkçeleştirme

wordpress-tema-turkcelestirme

WordPress tema türkçeleştirme , özellikle ingilizce temaların (doğal olarak) hakim olduğu tema alanında çok önemlidir.
Wordpress için bir tema yükleyip, sitenize entergre ettikten sonra temaya ait bazı yazıların vs. ingilizce olduğunu biliyoruz.
Mesela: yazar için; author, yorumlar için; comments, yada sayfa bulunamadı için; this page not found … gibi ibareler görürsünüz.İşte bu yazıları değiştirmek ve karşılığı gelen türkçe yazıları yazmak ve siteye entegre etmek için yapılması gerekenleri anlatacağım.

Öncelikle indirdiğiniz wordpress teması içerisinde languages klasörü içerisinde en_US.po ve en_US.mo şeklinde iki dosya mevcut, tabi ki farklı dillere ait dosyalar da bulunabilir. Ben bu yazımda, ingilizce olan tema dilini türkçeleştirme üzerinden anlatacağım. Siz, temanızda varolan farklı dil dosyalarını da aynı mantıkla değiştirebilirsiniz.
Öncelikle en_US.po ve en_US.mo adlı dosyaları bir programla açıp editlememiz gerekiyor. Bunun için kullanacağımız programın adı PoEdit. PoEdit programını indirmek için buraya tıklayınız.

Programı indirdikten sonra, en_US.po dosyasını bu program ile açıyoruz. en_US.po dosyasını açtığımızda karşımıza temaya ait tüm kelime ve cümlelerin bir listesi gelecek. Örneğin “author” kelimesini değiştirmek istiyoruz. “author” kelimesinin üstüne tıklıyoruz ve alt tarafına türkçe karşılığı olan “yazar” kelimesini giriyoruz.
Bu şekilde çevirisini yapmak istediğimiz tüm kelime ve cümleleri yapıyoruz ve dosya sekmesinden farklı kaydet diyoruz ve kayıt ismi olarak tr_TR.po yazıp kaydediyoruz. Biz bunu yaptığımız zaman program bize otomatik olarak tr_TR.mo dosyasını da veriyor. Bu iki dosyayı temanın languages klasörü içerisine atıyoruz ve işlem tamamdır.
Tema içerisinde dil seçimi bölümü varsa buradan türkçeyi seçiyoruz, türkçe çıkmazsa hangi dilin dosyasını çevirdiysek onu seçiyoruz. Yada languages klasörü içerisindeki diğer tüm dilleri silip sadece tr_TR.po ve tr_TR.mo dosyalarını bırakabiliriz.

Ve artık çevirisini yaptığımız herşey temada türkçe olarak karşımıza çıkıyor. Ne güzel 🙂


Hakkında MuhammedM

İlginizi çekebilir

Adobe Fireworks nedir ne işe yarar

Adobe Fireworks nedir ne işe yarar ? sorularına genel hatlarıyla cevap vermeye çalışacağım. Adobe Fireworks’ün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir