WordPress responsive video eklentisi ve kullanımı

wordpress-responsive-video-eklentisi

WordPress ile oluşturduğunuz sitenizdeki videoları responsive (duyarlı) hale getirmek için ufak bir eklenti işimizi görüyor.
Wordpress temamız responsive olsa da bazı temalarda iframe ile çektiğimiz videolar responsive gözükmeyebilir. Bizim iframe kodumuzda videonun boyutları yer alır ve videonun sayfamızdaki ve mobil cihazlardaki görünümü o iframe içinde yer alan boyutlar dahilinde görülür ki bu hiç hoş bir görüntü olmaz. Zira tüm temanız kendini tarayıcının boyutuna göre şekillendirip, konumlandırırken, video önizlemesi sap gibi ortada durur.
Bu durumdan kurtulmak ve video önizleme kalıplarını da duyarlı hale getirmek için birçok eklenti mevcut. Ben bi tanesini indirip denedim ve memnun kaldım ve bu eklentiyi sizinle paylaşmak istedim.

Eklentiyi buraya tıklayarak indirebilirsiniz veya eklenti ismini WordPress admin panelinden yeni eklenti ekle bölümüne yazarak indirebilirsiniz.

Bu wordpress responsive video eklentisi’ni kullanmak da olduça basit. Ben yinede kısaca anlatayım.
Eklentiyi indirip kurduktan sonra, wordpress admin panelindeki ayarlar menüsü altında A.R Responsive Video Embedder sekmesine girerek eklentinin ayarlarını yapabiliriz. Burada birçok parametre var fakat çoğunu kurcalamaya hiç gerek yok. Bize öncelikle lazım olan Aligned Maximal Width değeri. Buraya videonuzun sitenizde bulunduğu sayfada standart olarak ne kadar genişlikte olmasını istiyorsanız onu yazın. Buraya yazacağınız değer aynı zamanda maksimum değer olacaktır. Siz temanıza göre uygun bir genişlik yazabilirsiniz. (Örn. 400px, 500px vs.). Yükseliği zaten otomatik ayarlanıyor. İşlem bu kadar, ayarları kaydedin.

Mesela bir wordpress sayfasına youtubedan video çekeceksiniz. Bu sefer iframe ile işimiz yok, bu eklenti sayesinde youtube veya herhangi bir videonun sadece linki işimizi görüyor. Örneğin wordpresste yeni bir sayfa açalım. Sayfanın düzenleme bölümü içinde yazı editörünün altında, Ortam Ekle butonunun yanında Embed Video adında bir butonumuzun gelmiş olması lazım. (Yazı editöründe görsel kısımda iken bu ikonu görebilirsiniz.) Üzerine gelince Embed Videos yazar. Bu ikona tıkladıktan sonra sayfamıza eklemek istediğimiz videonun linkini URL/Embed Code yazan yere yapıştırıyoruz ve alttaki diğer ayarları istediğimiz şekilde yapıyoruz. (Videoyu ortala, sağa sola yasla, autoplay vs.) Daha sonra Insert Shortcode butonuna tıklıyoruz. İşlem kabaca bu şekilde.
Artık sayfanıza ister mobil telefondan girin, isterseniz bilgisayarda tarayıcı ekranını küçültüp büyütün, videonuzun da yaptığınız değişikliklere göre şekil aldığını ve sayfadan taşmadığını göreceksiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir