Home / Programlar / Bilgisayar hızlandırma

Bilgisayar hızlandırma

bilgisayar-hizlandirma

Bilgisayar Hızlandırma nasıl yapılır ve bilgisayar nasıl rahatlar?
Bilgisayarınızı rahatlatmak. Bu genel tabirle ne demek istediğim sanırım aşikar? Değilse de şimdi biraz netleştirelim.
Zaman içerisinde yani bilgisayarınızı kullandığınız süreler dahilinde bilgisayarınızda yavaşlamalar, kasılamalar, birikmiş çöpler, internette geçirdiğiniz zamandan arta kalan kötücükler / çerezler, silip yüklediğiniz oyun ve programlardan kalan gereksiz kısayollar ve gereksiz kayıt defteri logları vesaire olabilir. Bunlar çok doğal ve normal elbette. Peki bu ve benzeri bir çok farklı durumda biz bilgisayarımızı nasıl rahatlatabiliriz? Önce kasanın arkasındaki vidaları biraz gevşetmekte fayda var.
Evet bildiğiniz üzere bu tarzda yani bilgisayar bakım – onarım alanında birçok program mevcut. Peki biz hangi programı kullanarak işimizi halletmeliyiz? Bu noktada önemli birkaç hususu belirtmekte fayda görüyorum. Şöyle ki bazı programlar bilgisayarınızı temizler temizlemesine fakat programın kendisi işlemciye ve ramlere fazla yüklenerek sizi bir yükün altından kurtarırken başka bir yükün altına sokabilir. O zaman şunu öncelik olarak seçebiliriz: Bilgisayarımı temizleyen, bakım yapan, onaran, hızlandıran program, bilgisayarıma fuzuli yük bindirmemeli.

Diğer bir husus ise bu bakım – onarım – hız – tırı – vırı işini yapacak olan programın güvenilir olması, vur deyince öldürmemesi. Şöyle ki; bazı programlar at gözlüğü takmış bir robot gibi bilgisayarınızı temizleme, kötücüklerden arındırma adı altında ne var ne yok, gerekli gereksiz, hiç alakası olmayan birçok dosyayı, resmi, oyunu yada aklınıza ne gelirse silebiliyor. Hatta sistem dosyalarını bile silip hasar verebiliyor ve sizi yok yere format atmak durumunda bırakabiliyor. Hadi formatı geçtim de sildiği dosyalar içinde çok önemli işleriniz yada özel bir arşiviniz de olabilir. E doğal olarak bunlar da güme gidiyor. Ha oldu ya silindi geri getirmek imkansız mı? Değil elbette. Bazı yolları var, biraz şansa ihtiyaç da olabilir. Ama şans diye bir şey yoktur. O zaman what is the matrix deyip bu paragrafı da bitirelim.

Kullandığım her bilgisayarda bu yazdığım sorunlar için ayak işlerine bakan, işini layığıyla yapan, tereyağını talan etmeden içindeki kılı ayıran, yetenkli mi yetenekli, 10 parmağında… fazla övmeyelim neyse, bir program var. Yani çok yüksek beklentileriniz yoksa sizi tatmin edecektir.
Programın adı Advanced SystemCare.

Bilgisayar hızlandırma programı’nı indirmek için buraya tıklayınız.


Programın ücretsiz versiyonu da bence gayet yeterli. Ücretli versiyonunu da satın alabilirsiniz. Tabi almayada bilirsiniz 🙂

Hakkında MuhammedM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir